Pokuta i pojednanie

"Ci, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą"

• Z Sakramentu Pokuty i Pojednania można skorzystać w naszym kościele przed każdą Eucharystią.
  • Ponadto istnieje możliwość przystąpienia do Spowiedzi Świętej z okazji I piątku miesiąca w następujących terminach:
    • od 15:30 do 16:00 w Nowych Czaplach
    • od 16:30 do 17:00 w Łęknicy
  • Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy organizowana jest spowiedź połączona z rekolekcjami adwentowymi i wielkopostnymi.
  • Prosimy o jak najgłębsze przygotowanie się do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zachęcamy do częstego jego przyjmowania oraz do nie odkładania spowiedzi w okresie przed świątecznym na ostatnie chwile.
  • Dodatkowe terminy spowiedzi okolicznościowych np. z okazji Wszystkich Świętych, Środy Popielcowej, Bożego Ciała zawsze są podawane w informacjach parafialnych.
  • Warunki dobrej spowiedzi:
    • Rachunek sumienia ? przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.
    • Żal za grzechy ? boleść duszy z powodu zranienia Boga ? Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.
    • Postanowienie poprawy ? postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.
    • Szczera spowiedź ? wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).
    • Zadośćuczynienie ? wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.