"Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego
i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów"

• CHRZEST ŚWIĘTY jest to pierwszy i najpotrzebniejszy sakrament, który gładzi w nas grzech pierworodny, obdarza nas łaską uświęcającą i godnością Dziecka Bożego i włącza nas do Świętego Chrystusowego Kościoła.
  • Chęć ochrzczenia dziecka należy zgłosić miesiąc przed planowaną datą Chrztu.
  • Miejscem właściwym udzielania Chrztu Świętego jest kościół parafialny rodziców dziecka.
  • Jeśli dziecko nie jest z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, potrzebne jest zezwolenie na chrzest z Parafii aktualnego zamieszkania dziecka.
  • Do Chrztu Świętego potrzebna jest wiara rodziców dziecka nie tylko w słowie, ale i w postępowaniu i w praktykach religijnych.
  • Rodzice katoliccy nadają dziecku imię wyrażające religijną wiarę i troskę o swoją narodową kulturę.
  • Należy przedstawić odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał).
  • Należy podać dokładne dane rodziców i rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres i wykonywany zawód
  • RODZICAMI CHRZESTNYMI mogą być osoby, które:
    • ukończyły 16 rok życia
    • jeśli żyją w małżeństwie, to sakramentalnym (nie mają przeszkód do przyjmowania sakramentów)
    • przedstawią zaświadczenie o przyjętym Sakramencie Bierzmowania
    • przedstawią zaświadczenie, że są osobami wierzącymi i praktykującymi (zaświadczenie takie wystawia Parafia, w której dany chrzestny obecnie mieszka)
  • Kartki do spowiedzi przed Chrztem rodzice i rodzice chrzestni otrzymują w kancelarii pod warunkiem, że nie istnieją przeszkody uniemożliwiające przystąpienie do Sakramentu Pokuty (np. związek w konkubinacie).

KILKA UWAG PRAKTYCZNYCH
Do Chrztu Świętego Rodzice zaopatrują się:
  • w świecę chrzcielną (płonąca świeca będzie znakiem Bożej łaski i udziału w Chrystusowym zmartwychwstaniu, Jego Przejściu ze śmierci do życia ? trzymamy zapaloną od Chrztu Świętego aż do mszalnego śpiewu Ojcze nasz)
  • w białą szatkę dla dziecka (będzie znakiem nowego, Bożego życia i łaski uświęcającej, którą Chrystus obdarzy dziecko przez Chrzest Święty)
  • Na uroczystość Chrzcielną Rodzice i Chrzestni przychodzą z dzieckiem do kościoła już 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości.
  • Wszystkie skompletowane zaświadczenia od chrzestnych i rodziców oddaje się na nauce lub w dniu chrztu przed Mszą Świętą.
  • Bierzemy czynny udział w uroczystości przez modlitwę, udział w śpiewie, wsłuchiwanie się w Słowo Boże, aby tak wyrażała się nasza ŚWIĘTA WIARA i nasza radość, że nasze dziecko dostępuje największego skarbu: wspólnoty z Jezusem Chrystusem i Jego dziełem zbawczym.
  • Uroczystość Chrztu Świętego przeżywamy w stanie łaski uświęcającej (Spowiedź Świętai Komunia Święta), a przyjęcie domowe urządzamy bez podawania napojów alkoholowych.