akatystPaździernik. Miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Oddajemy jej cześć w przerózny sposób. Najczęściej w tym okresie szczególnie prosimy przez Jej wstawiennictwo w modlitwie, rozważając tajemnice różańcowe. Ale nie jest to jedyny sposób kultu i przeżywania naszej z Nią relacji.

Zgodzą się ze mną choćby wszelkiej maści pielgrzymi. Wędrujemy, jeździmy, czy to do Rokitna, czy "kawałek" dalej: do Częstochowy lub do innych sanktuariów. W naszej diecezji wypada wspomnieć choćby o Otyniu, gdzie znajduje się figurka Matki Bożej Klenickiej, oraz... Paradyżu. Tam od lat oddaje się cześć Maryi obecnej w obrazie Matki Bożej Paradyskiej.

W ciągu roku formacyjnego jednym z bardziej podniosłych wydarzeń jest Akatyst ku czci Bogurodzincy. Wielu osobom to pojęcie może sprawić wiele problemu, więc już spieszę z wyjaśnieniem co to takiego. Otóż ta starocerkiewna pieśń to, jak podaje Wikipedia, najważniejsza z form kultu maryjnego w cerkwii prawosławnej i cerkwiach grekokatolickich, powstała około V wieku. Zamiast jednak pisać o historii, posłuchajcie sami.

To jedynie fragment w wykonaniu alumnów seminarium szczecińskiego. Również klerycy paradyscy nie zapraszają naszych wschodnich sąsiadów, starając się samemu wykonać tę pieśń. Jak im to wyjdzie warto przekonać się samemu :)

W tym roku Akatyst w Paradyżu odbędzie się 20 października, w sobotę. Rozpocznie się modlitwą różańcową o godzinie 18. O 19 Eucharystia, potem chwilka przerwy oraz modlitewne czuwanie.

Zainteresowanych takim wyjazdem proszę o zgłaszanie się. Wtedy też pomyślimy o zorganizowaniu wspólnego wyjazdu.